Prowadzone działania będą miały na celu zwiększenie świadomości ekologicznej społeczności lokalnych, a zwłaszcza ukształtowanie kultury ekologicznej poprzez tworzenie nowych wzorców zachowań w zakresie korzystania z zasobów środowiska, kształtowanie prośrodowiskowych postaw, wartości i przekonań nie tylko mieszkańców, ale również wytwórców i posiadaczy odpadów.
Z naszą kampanią edukacyjną będziemy chcieli dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców z różnych środowisk i grup wiekowych. Podstawowym założeniem przy tworzeniu programu będzie unikanie encyklopedyzmu, a wykorzystanie jak najbardziej różnorodnego wachlarza aktywizujących metod pracy-gier, zabaw, doświadczeń, dyskusji. Oprócz konferencji i seminariów, będziemy organizować szkolenia dla nauczycieli, a także zamieszczać materiały edukacyjne w lokalnej prasie i telewizji. Wiedza ekologiczna będzie również przekazywana w formie zabawy na imprezach, turniejach i różnorakich konkursach. Na potrzeby kampanii zostanie opracowany specjalny program edukacyjny wraz ze scenariuszami zajęć i wzorami prac domowych, który zostanie wdrożony do realizacji w szkołach i przedszkolach na obszarze objętym projektem.
Praca przy realizacji Programu, wartego 844 484 PLN, potrwa do października 2012. Mamy nadzieję, że dzięki realizacji projektu nastąpi poprawa skuteczności selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, a także wyeliminowanie niekontrolowanego wprowadzania odpadów do środowiska.